www.doktorkapredeti.sk

0915 089 900

Všetko o COVID 19

Čo je COVID 19?

  • Covid-19 je infekčné ochorenie, pri ktorom majú deti príznaky nachladnutia alebo príznaky podobné chrípke.

  • Ak má vaše dieťa takéto príznaky, nechajte ho doma. Sledujte jeho stav, otestujte ho domácim antigénovým testom (Ag domáci samotest), prípadne objednajte antigénový test (Ag test) alebo PCR test v odbernom mieste. Ag test sa vykonáva z hlbšej časti nosa (nosohltan), PCR test sa u menších detí vykonáva z hrdla a u väčších detí aj z hlbšej časti nosa (nosohltan). Toto vyšetrenie deti vnímajú ako šteklivé až nepríjemné, ale tieto pocity rýchlo ustúpia. Dieťa pred testovaním oboznámte s tým, ako sa vyšetrenie robí.

  • Ak je Ag domáci samotest, Ag test alebo PCR test pozitívny, alebo ak máte obavy o dieťa pre príznaky, kontaktujte telefonicky, správou SMS alebo mailom detského lekára svojho dieťaťa, aby rozhodol o ďalšom postupe.

  • Dbajte na ROR – ruky (dôsledné umývanie teplou vodou alebo dezinfikovanie alkoholovým prípravkom), odstup (snažte sa, aby choré dieťa bolo čo najmenej v kontakte s ostatnými členmi rodiny), rúško (v spoločných priestoroch v rodine, pri kontakte s oslabenými príbuznými používajte prekrytie horných dýchacích ciest).

Ako sa šíri koronavirus?

Najčastejšie sú 3 cesty šírenia:

  • vdychovaním vzduchu vydýchnutého infikovaným človekom, ktorý obsahuje kvapôčky s vírusom

  • vniknutím kvapôčok s vírusom do očí, nosa alebo úst, hlavne ak chorá osoba kašle alebo kýcha

  • dotykom očí, nosa alebo úst rukami, ktoré chytali predmety, na ktorých sú zachytené vírusy

Ako doma liečiť dieťa s COVID 19?

Liečba nekomplikovaného ochorenia Covid-19 sa nelíši od liečby iných vírusových ochorení, ako sú prechladnutia alebo chrípkové ochorenia. Pre liečbu dieťaťa v domácom ošetrení nie sú dostupné protivírusové lieky. Ošetrujeme príznaky dieťaťa, ako je napríklad horúčka, kašeľ, bolesť hrdla alebo nádcha tak ako pri iných chorobách dýchacích ciest. Nemusíte vyhľadať pediatra, pokým sa nevyskytnú problémy s dýchaním, alebo sa neobjavia iné varovné príznaky, ako je spomenuté v predchádzajúcom texte.

Antibiotiká nie sú určené na liečbu Covid-19 choroby (antibiotiká nezabíjajú vírusy), lekár ich použije iba v prípade, ak sa k vírusovej infekcii pridruží aj bakteriálna infekcia. Takisto na Covid-19 nefungujú lieky ako ivermektín alebo hydrochlorochín, ktoré sú často spomínané v médiách a na internete, nie sú schválené na liečbu Covid-19 a môžu spôsobiť vášmu dieťaťu vážne ublíženie na zdraví.

Podporná liečba COVID 19

  • vitamín C - Dôležitý je prísun čerstvého ovocia a zeleniny. V čase vírusovej choroby je možné podávať deťom vitamín C v dávkach: od 3 do 6 rokov 100 – 200 mg denne, u detí nad 6 rokov 250 – 500 mg denne, nad 18 rokov 1 – 2 g denne. U detí do 3 rokov podávajte po konzultácii s pediatrom.

  • vitamín D - Na Slovensku podávame všetkým deťom do jedného roka veku 2 kvapky vitamínu D (Vigantol, Devit a pod.), čo zodpovedá približne 1000 medzinárodným jednotkám, pretože sú ohrozené nedostatočným príjmom, dávku už počas Covidu-19 nezvyšujte! Deťom nad rok pri chorobe podávame 600 až 1000 medzinárodných jednotiek – čo zodpovedá 2 – 3 kvapkám, možno podať vitamín D aj v inej ako kvapkovej forme. Mladistvým nad 18 rokov podávame 1000 až 2000 medzinárodných jednotiek.

  • zinok - Odporúčané denné dávky zinku zo všetkých zdrojov: deti vo veku od 1 do 3 rokov by mali dostať približne 3 mg, od 4 do 8 rokov 5 mg, od 9 do 13 rokov 8 mg, od 14 do 18 rokov u dievčat 9 mg a u chlapcov 11 mg. Dospelí by mali mať minimálne 10 mg denne.

  • Beta glukány (napr. Imunoglukan, Hliviačik) majú prirodzené účinky na posilňovanie imunity, pomáhajú zmierňovať zápaly. Podávajte ich podľa odporúčaní v príbalovom letáku.

  • Omega-3-mastné kyseliny môžu pomáhať znižovať zápal v tele, pri zvýšenom príjme podporujú imunitné deje v organizme, preto niektorí odborníci veria, že dostatočný príjem Omega-3-mastných kyselín je prospešný pre pacientov s Covid-19.

  • Rastlinné liečivá (fytofarmaká) sú výťažky z liečivých rastlín, napríklad z liečivého muškátu (Pelargonium sidoides) alebo Echinacei, zabraňujú rozmnožovaniu vírusov na slizniciach nosa a úst a pravdepodobne aj vírusu Covid-19.

  • Obranyschopnosť detí významne ovplyvňuje správna životospráva a zdravá výživa. Dbajte na dostatok spánku a zdravú výživu. Vyvážená strava by mala obsahovať zelenú listovú zeleninu, mrkvu, sladké zemiaky, červenú papriku, brokolicu, kapustu, cibuľu, cesnak, citrusové ovocie, strukoviny, vajíčka a mliečne výrobky, rôzne druhy orechov a zŕn, kurkumu, škoricu, ryby, hydinu, červené mäso.

Ako liečiť horúčku pri COVID 19?

  • Horúčka pri Covid-19 nevyžaduje inú liečbu, ako sa bežne používa pri horúčkach pri vírusových ochoreniach. Používame lieky s obsahom paracetamolu (Paralen, Panadol a pod.) alebo lieky s obsahom ibuprofénu (Nurofen, Brufen, Ibalgin a pod.). Podozrenie na nevhodnosť použitia ibuprofénu sa nepotvrdilo, tento liek nespôsobuje žiadne komplikácie pri použití pri tejto chorobe. Ibuprofén nepodávame pri hnačkách a vracaní, keď hrozí dehydratácia (nedostatočné zavodnenie).

  • Horúčku liečime, ak je teplota nad 38,5 stupňa C. Pri nižšej teplote liečime dieťa vtedy, ak sú prítomné iné príznaky ako bolesť hlavy, alebo je dieťa veľmi nepokojné a predpokladáme, že má bolesti. Horúčka do 38,5 stupňa C pôsobí pozitívne na imunitný systém, pomáha bojovať proti infekcii.

  • Nesmie sa zabúdať na dostatok tekutín, aby sa predišlo dehydratácii. Aby sa telo zbavilo nadmerného tepla, potrebuje viac tekutín ako v stave bez horúčky.

viac tu: Ako zvládnuť horúčku?

Ako liečiť nádchu a kašeľ pri COVID 19?

Liečba nádchy:

O dieťa sa staráme ako pri bežnej nádche. Podávame soľné roztoky („morskú vodu“) do nosa, aby sa hlieny zriedili a nosová sliznica bola zvlhčená. Dbáme, aby dieťa správne smrkalo (najprv fúkať z jednej nosnej dierky a potom z druhej), u malých detí hlieny odsávame odsávačkami.

Pri nádche je v nose zapálená sliznica, ktorá opuchne a dieťa môže mať výrazne upchatý nos a ťažšie sa mu dýcha nosom, prípadne dýcha len ústami a je nepokojné. Podávame nosové kvapky na odpuchnutie nosovej sliznice. Pomôžu nielen s nepríjemnými pocitmi dieťaťa, ale spôsobia zmenšenie opuchu aj v miestach, kde je nos prepojený s prinosovými dutinami a stredným uchom, a tým predchádzajú zápalu dutín a zápalu ucha. Pred použitím kvapiek nos vysmrkáme a vyčistíme. Dieťa zakloní hlavu a otočí ju na jednu stranu – do nosnej dierky na tej istej strane kvapneme kvapky. Cieľom je to, aby kvapky pretiekli po bočnej strane nosu, kde je sliznica najviac opuchnutá. To isté zopakujeme na druhej strane.

Lieky na odpuchnutie sliznice nosa: Nasivin, Otrivin, Olynth, Mar rhino, Muconasal, Vibrocil a podobne v závislosti od veku. Poraďte sa s lekárnikom.

Liečba kašľa:

  • Dieťa mladšie ako 3 mesiace s kašľom vyžaduje konzultáciu s pediatrom, nepodávajú sa žiadne lieky proti kašľu ani na riedenie hlienov bez odporúčania lekára.

  • U dieťaťa od 3 mesiacov do 1 roka s miernym kašľom sa žiadne lieky na kašeľ neodporúčajú. Podávajte teplé tekutiny v malých množstvách: detský čaj, vlažnú vodu, prípadne riedené ovocné šťavy (u detí starších ako 6 mesiacov) po malých množstvách, 3- až 4-krát denne 5 – 15 ml (1 – 3 polievkové lyžice). Ak má dieťa výrazný vyčerpávajúci záchvatovitý kašeľ bez počuteľných hlienov, možno podať lieky proti kašľu (antitusiká). Ak má dieťa výrazný produktívny (vlhký) kašeľ, a počuť, že sú v dýchacích cestách prítomné hlieny, ktoré dráždia k opakovanému kašľu, možno od 6 mesiacov podať lieky na rozriedenie hlienov a ich ľahšie odstránenie z dýchacích ciest (mukolytiká, expektoranciá).

  • Deťom starším ako 1 rok môžeme podávať 2 – 5 ml medu niekoľkokrát denne (1/2 – 1 malá lyžička), dostupné sú aj voľne predajné sirupy obsahujúce med. Najmä pre deti do 6 rokov platí, že neproduktívny (suchý) kašeľ neliečime, kým nie je pre dieťa vyčerpávajúci, vtedy môžeme krátkodobo podať lieky tlmiace kašeľ. Ak je kašeľ produktívny (vlhký) a dieťa má ťažkosti vykašľať ho, podávame lieky na riedenie hlienov a ľahšie vykašliavanie (mukolytiká a expektoranciá).

  • Nezabúdať na časté vetranie a udržiavanie primeranej vlhkosti v miestnostiach – vlhký vzduch zabraňuje vysychaniu slizníc v nose a v dýchacích cestách.

Lieky proti kašľu (antitusiká): Stoptussin kvapky (bez obmedzenia veku), Tussin kvapky (od 2 mesiacov), Ditustat kvapky (od 6 mesiacov), Robitussin Junior (od 2 rokov), Robitussin Antitussicum (od 6 rokov), Sinecod sirup (od 3 rokov), Paxeladine (od 30 mesiacov a vážiace nad 15 kg) a iné. Poraďte sa s lekárnikom.

Lieky na uľahčenie vykašliavania a riedenie hlienov (expektoranciá, mukolytiká): Solmucol sirup (bez obmedzenia veku), ACC roztok (bez obmedzenia veku), Flavamed (od 2 rokov), Mucosolvan Junior (bez obmedzenia veku), Ambrobene sir. (od 2 rokov), Ambroxol kvapky (bez obmedzenia veku) a iné. Poraďte sa s lekárnikom.

Čo sa neodporúča v liečbe COVID 19?

Mnoho sa hovorí a píše o iných „zaručených“ liekoch, ako je napríklad hydrochlorochín, ivermektín, melatonín, vitamín B1, quercetín alebo antibiotikum azitromycin (napríklad Sumamed). Účinnosť takejto liečby detí s Covid-19 nebola preukázaná a nesprávne podávanie týchto liekov, ktoré sú určené na iné diagnózy, môže byť pre dieťa nebezpečné a škodlivé.


Kedy vyhľadať lekára pri COVID 19?

V zriedkavých prípadoch sa môže celkový zdravotný stav vášho dieťaťa zhoršovať.

Ako rozoznať, čo sú mierne, stredne závažné alebo závažné príznaky?

Vo všeobecnosti, mierne príznaky Covid-19 ochorenia sú:

  • nádcha, upchatý nos, kýchanie, škriabanie alebo bolesť hrdla, štípanie a slzenie očí,

  • kašeľ: zvyčajne 3 a viac záchvatov denne, neprerušuje spánok a nebráni dieťaťu v bežných denných činnostiach a hrách,

  • pobolievanie celého tela, svalov, únava, slabosť, bez ťažkostí s dýchaním,

  • mierna bolesť hlavy, ktorá dieťa neruší zo spánku,

  • horúčka, ktorá dobre reaguje na liečbu liekmi,

  • strata chuti a čuchu,

  • znížená chuť do jedla,

  • napínanie na vracanie, mierna bolesť brucha, ktorá prichádza a odchádza, neruší spánok,

  • občasné vracanie alebo hnačka.

Stredne závažné príznaky Covid-19 sú:

  • pretrvávajúca horúčka nad 39 °C, ktorá zle reaguje na lieky proti horúčke alebo trvá viac ako 4 dni, horúčka nad 40 °C viac ako 1deň,

  • pretrvávajúci kašeľ, ktorý dieťa ruší v spánku i pri hre a zhoršuje sa,

  • ťažšie a rýchlejšie dýchanie pri námahe (námahová dušnosť: dolná časť rebier a časť brucha pod rebrami sa vťahuje pri nádychu dovnútra), ale v pokoji je dýchanie voľné ako zvyčajne, môžu byť počuteľné pískavé zvuky pri dýchaní,

  • slabosť, výrazná únava a u starších detí na občasné závraty (točenie hlavy),

  • pretrvávajúca bolesť hlavy (nie občasné pobolievanie hlavy),

  • pretrvávajúca bolesť brucha, vracanie niekoľkokrát denne, opakované objemné alebo vodnaté hnačky,

  • slabší príjem tekutín a mierne príznaky dehydratácie (suchšie sliznice v ústach, málo sĺz pri plači, menej časté močenie).

Závažné príznaky Covid-19 sú:

  • u dojčaťa mladšieho ako 3 mesiace každá horúčka nad 38 °C,

  • problémy pri dýchaní aj v pokoji, nepravidelné dýchanie s prestávkami v dýchaní (apnoické pauzy), neschopnosť súvisle hovoriť, piť a jesť bez prestávok, „lapanie po dychu“, zreteľné sa vťahovanie dolnej časti rebier, brucha pod hrudníkom aj hrudnej kosti,

  • veľmi rýchle dýchanie (aj keď nie je horúčka): vo veku do 3 mesiacov viac ako 60 dychov/minútu, vo veku 3 až 12 mesiacov viac ako 50 dychov/minútu, vo veku 1 až 5 rokov viac ako 40 dychov/minútu, vo veku od 6 až 11 rokov viac ako 30 dychov/minútu, vo veku nad 12 rokov viac ako 20 dychov/minútu,

  • sivé až modré sfarbenie kože hlavne na perách, na tvári a prstoch rúk a nôh alebo výrazná bledosť a mramorovaná koža,

  • bolesť a tlak na hrudi, ktorá trvá viac ako 10 minút,

  • silné neustupujúce bolesti brucha a opakované neutíchajúce vracanie,

  • vykašliavanie krvi,

  • neprítomnosť močenia, výrazne suché sliznice v ústach, vpadnuté oči bez sĺz,

  • zmätenosť, bez odpovede na podnety – dieťa je letargické, ospalé, nevie zostať zobudené, spomalene myslí a odpovedá, alebo je naopak podráždené, stále plače a neviete ho upokojiť.

Dojčatá do 3 mesiacov sú vždy považované za rizikové!
Na to, aby ste sa vedeli rozhodnúť, či máte ihneď volať rýchlu zdravotnú pomoc alebo ísť do nemocnice, alebo stačí kontaktovať svojho pediatra, pozrite na Manuáli o závažnosti zdravotného stavu dieťaťa . Sú vypracované odbornou spoločnosťou primárnych pediatrov a schválené Ministerstvom zdravotníctva SR. Podľa veku tieto stručné návody vymenúvajú varovné príznaky a radia, ako rýchlo je potrebné vyhľadať lekársku pomoc.

Ak má vaše dieťa mierne príznaky, oznámte detskému lekárovi vášho dieťaťa (pediatrovi), že vaše dieťa má Covid-19, liečte príznaky a starajte sa o dieťa aj podľa rád, uvedených na tejto stránke.

Ak má vaše dieťa stredne závažné príznaky, ako sú uvedené v predchádzajúcom texte, alebo máte otázky o starostlivosti o dieťa alebo obavy z iných príznakov, telefonicky kontaktujte detského lekára alebo mu napíšte správu, podľa toho, aké má váš lekár zvyklosti. Buďte trpezliví, pediater vášho dieťaťa má v starostlivosti tisíce detí a v čase pandémie veľmi veľa rodičov potrebuje pomoc.

Ak je vaše dieťa veľmi choré a má niektoré z oranžových príznakov podľa Manuálu o závažnosti zdravotného stavu, ihneď kontaktujte detského lekára, objedná vás na vyšetrenie čo najskôr. Ak sa nedovoláte, je po ordinačných hodinách alebo je víkend, a dieťaťu sa ani po niekoľkých hodinách nezlepšuje zdravotný stav alebo sa zhoršuje, vyhľadajte najbližšiu detskú pohotovosť (Ambulantnú pohotovostnú službu – APS), alebo nemocničnú pohotovosť (Oddelenie urgentného príjmu – OUP), ak nemáte možnosť dieťa odviezť k najbližšiemu lekárovi, volajte tel. číslo 155 alebo 112).

Ak je vaše dieťa veľmi choré a má niektoré z červených príznakov z Manuálu o závažnosti zdravotného stavu – okamžite choďte do najbližšej nemocnice alebo volajte tel. číslo 155 alebo 112.

V predchádzajúcom texte nie sú vymenované všetky možné príznaky: ak sa vyskytnú iné závažné príznaky, ktoré vyvolávajú vaše obavy, volajte detskému lekárovi.

manuály: tu