www.doktorkapredeti.sk

0915 089 900

Odporúčané očkovania

  • dopĺňajú ochranu detí pred viacerými ochoreniami

  • aj v našej ambulancii ponúkame možnosť zaočkovať Vaše dieťa týmito vakcínami

  • sú čiastočne hradené zdravotnými poisťovňami

  • patrí sem očkovanie proti HPV, rotavírusom, meningokokom, ovčím kiahňam, hepatitíde, kliešťovej encefalitíde či chrípke

Očkovanie proti HPV - rakovine krčka maternice

Ochorenia spôsobujú ľudské papilomavírusy, ktorých je vyše 100 typov. Jednotlivé typy vírusov spôsobujú bradavice na koži, v okolí genitálu a konečníka alebo abnormálny rast tkaniva. Tieto vírusy sa označujú aj ako onkogénne, teda zodpovedné za vznik rakovinových ochorení. Sú zodpovedné za rakovinu krčka maternice, hrtana a konečníka. Inkubačná doba od nákazy po vznik ochorenia je pomerne dlhá. Trvá mesiace až roky, kým sa choroba prejaví. Prenos vírusov sa uskutočňuje cez sliznice pri priamom kontakte s nakazenou osobou, pohlavným stykom alebo prenosom z matky na dieťa pri pôrode.

Od mája 2022 pre dievčatá a chlapcov v 13. roku života, čiže do 13. narodenín je toto očkovanie plne hradené.

V inom veku sa dopláca. Viac info u nás v ambulancii.

Očkovanie proti rotavírusom

Rotavírus je vírus, ktorý sa veľmi ľahko prenáša a ktorý môže mať za následok ťažkú dehydratáciu dieťaťa. Všetko sa väčšinou skončí až liečbou v nemocnici. Rotavírusy spôsobujú závažné hnačky a dehydratáciu. Nebezpečné sú najmä u našich najmenších – dojčiat a batoliat, ktoré sú najohrozenejšie. Nakazenie rotavírusom je najčastejšou príčinou pobytu v nemocnici detí do 5 rokov. Keďže ochorenie je vysoko infekčné, je zároveň aj najčastejšou chorobou, ktorú si z nemocnice môžete priniesť, i keď ste tam boli liečení na niečo iné.

Riešenie je jednoduché – očkovanie. Očkovacia látka proti rotavírusovým ochoreniam sa podáva v kvapkách do úst. Je živou neinfekčnou vakcínou, to znamená, že obsahuje živé oslabené vírusy tejto choroby a vytvára imunitu v črevnom systéme. Chráni pred závažnou infekciou, ktorá by si v prípade vypuknutia vyžadovala hospitalizáciu.

Očkovať sa potrebné čo najmladšie deti, dá sa realizovať už od 6. týždňov a je plne hradené poisťovňami.

Očkovanie proti sezónnej chrípke

Aj v tejto chrípkovej sezóne sa môžeme ochrániť pred ťažkým a komplikovaným priebehom chrípky očkovaním a to nielen zaužívaným očkovaním injekciou do svalu (Vaxigrip Tetra, Influvac Tetra), ale aj bez bolestnou aplikáciou do nosa (Fluenz Tetra). Očkovanie proti chrípke je vhodné najmä pre deti, ktoré bývajú často choré.

Všetky 3 vakcíny chránia pred 4 najčastejšími kmeňmi vírusu chrípky. Vaxigrip Tetra a Influvac Tetra sa podáva malou injekciou do svalu, sú bezplatné pre poistencov všetkých zdravotných poisťovní od 6. mesiaca veku dieťaťa.

Intranazálna (podáva sa do nosa) vakcína Fluenz Tetra je určená pre deti a dospievajúcich od 24 mesiacov do 18 rokov.

viac o očkovaní proti chrípke

Očkovanie proti ovčím kiahňam - varicella

Ovčie kiahne pozná z detstva asi každý. Vyrážky po celom tele, svrbenie a riziko, že ak si vyrážku poškriabeme, na celý život nám zostane jazva. Ochorenie kiahní vyvoláva herpetický vírus. Inkubačná doba, teda doba od nakazenia po prejavenie prvých príznakov choroby, je 9 – 20 dní, niekedy až 28 dní. Pacient začína byť infekčný pre svoje okolie už 2 dni pred vysypaním prvých vyrážok. Preto je táto choroba ľahko prenosná. Šíri sa vzduchom a je až 90 % pravdepodobnosť, že ak ste ju ešte nemali, nakazíte sa.

Kiahne sa prejavujú výsevom vyrážok v priebehu 5 – 7 dní a majú rôzne štádiá. V tom lepšom prípade ochorenie môže prebiehať ľahko, s malým výsevom vyrážok. Často je však sprevádzané vysokými teplotami, rozsiahlym kožným výsevom a druhotnou baktériovou infekciou vyrážok, keď si najmä deti škrabaním prenesú do vyrážky špinu. Medzi život ohrozujúce komplikácie patrí zápal pľúc, zápal mozgu a mozočka. Najťažší priebeh je u osôb, ktoré majú poruchy imunity v dôsledku iného ochorenia alebo špeciálnej liečby, ktorá potláča imunitu. Po prekonaní kiahní sa vírus usídľuje v mieche a mozgu, kde prežíva po celý život jedinca. Prejavom opätovnej aktivácie prežívajúcich vírusov v tele je pásový opar.

Deti sa môžu očkovať od veku 9 alebo 12 mesiacov – podľa druhu samostatnej vakcíny. Základné očkovanie sa v súčasnosti odporúča v 2 dávkach.

Očkovanie proti meningokokom

Meningokokové ochorenia vyvolávajú baktérie – meningokoky. Inkubačná doba je krátka. V niektorých prípadoch sa stane, že táto život ohrozujúca choroba sa prejaví a naplno rozvinie v priebehu pár hodín a stav pacienta je veľmi kritický. Nakaziť sa môžeme aj od človeka, u ktorého sa choroba neprejavila, ale je len nosičom a prenášačom choroby. Nakaziť sa môžeme aj od chorého človeka, u ktorého sa prejavili príznaky choroby. Baktérie sa prenášajú vzduchom.

Úmrtnosť na menigokoka je napriek medicínskemu pokroku veľmi vysoká. Zomrie 10 až 15 percent pacientov. Ochorenie prebieha ako otrava krvi bez zápalu mozgových blán, no najčastejšie ako kombinácia hnisavého zápalu mozgových blán s otravou krvi. Najzávažnejšia forma sa prejavuje rýchlym rozvojom ťažkého šoku s poruchou zrážania krvi, čo sa prejaví krvácaním do kože a do všetkých orgánov s ohrozením základných životných funkcií.

Očkovanie je navyše vhodné pre deti a dospelých žijúcich vo viacpočetných komunitách ako sú internáty, kempy a osady a u osôb s poruchami imunity.

Očkovať sa môžu už bábätká od 2 mesiacov.

Očkovanie proti kliešťovej encefalitíde

Vírusy sa na človeka prenášajú prostredníctvom infikovaných kliešťov, pričom prameňom nákazy sú zvieratá ako hlodavce, líšky, vysoká zver, ale aj domáce kozy a ovce ktorých krv cucali kliešte pred prisatím sa na vás. Možná je aj potravinová nákaza nepasterizovaným mliekom a mliečnymi výrobkami nakazených zvierat. Výskyt ochorenia je sezónny, podľa aktivity kliešťov. Najčastejšie sa vyskytuje od jari do neskorej jesene. Inkubačná doba, teda čas od získania nákazy po prepuknutie prvých príznakov je 7 až 14 dní. Ochorenie môže prebiehať takmer bez príznakov, podobať sa môže na chrípku ale možný je aj opačný extrém keď sa ihneď prejaví zápalom mozgu a mozgových blán. Pre ochorenie je typický dvojfázový priebeh. Prvá fáza má príznaky podobné chrípke. Po odznení týchto ťažkostí nastáva obdobie kedy máte pocit, že vám už nič nie je a zrazu vám vyskočia teploty, pridružujú sa poruchy správania, poruchy vedomia, kŕče alebo ochrnutie končatín.

Očkovanie je vhodné pre osoby žijúce v oblastiach s vysokým výskytom ochorenia alebo v oblasti s možným výskytom kliešťov alebo nakazených zvierat. Ide najmä o ľudí žijúcich na dedinách v osadách, na samotách a salašoch. Vhodné je nechať sa zaočkovať aj v prípade, ak v okolí, kde sa pohybujete, sa vyskytujú infikované kliešte.

Deti sa môžu očkovať od 1. roku života. Základné očkovanie pozostáva z troch dávok. Očkovanie je najvhodnejšie začať v zimných mesiacoch. Očkovacie látky sa podávajú injekčne do svalu. Po 3 až 5 rokoch sa odporúča preočkovanie.

Očkovanie proti hepatitída A

Hepatitída A je infekčný zápal pečene. Spôsobil ho vírus. Inkubačná doba od nákazy po vypuknutie prvých príznakov je 15 až 50 dní. Nakaziť sa môžete naozaj všade. Chytíte kľučku v obchode, dotknete sa jedla špinavými rukami, dieťa sa chytí hračky po dieťati, ktoré je už vírusom nakazené. Vírusy hepatitídy sa dostanú zo stolice nakazeného človeka do prostredia pri nedodržaní základných hygienických štandardov. Nie nadarmo sa tejto chorobe hovorí aj choroba špinavých rúk.

Ochorenie sa prejavuje bolesťami brucha, vracaním, hnačkami a celkovými ťažkosťami ako je teplota, únava, nechutenstvo, bolesti hlavy, svalov a kĺbov. V prvých štádiách si ju môžete ľahko zmýliť s prechladnutím, či chrípkou. Postupne nastupuje žlté sfarbenie kože a očných bielkov. Pacienti majú tmavý moč a svetlú stolicu. Ojedinele a najmä u malých detí môže ochorenie prebiehať aj bez žltého sfarbenia kože.

Očkovanie je vhodné pre deti pred nástupom do kolektívu od 1. roka života podľa druhu vakcíny. Základné očkovanie pozostáva z jednej dávky. Na udržanie dlhodobej ochrany pred vírusom sa odporúča podať aj druhú dávku – takzvaný booster.