Prečo je očkovanie na Slovensku povinné?

Cieľom očkovania je čo najúčinnejšie chrániť jedinca, ale aj celú spoločnosť pred infekčnými chorobami.  Aby bol tento cieľ dosiahnutý, je potrebné stanoviť pravidlá podávania jednotlivých vakcín, vek, kedy má byť jedinec očkovaný, časové odstupy a iné detaily. Výsledkom je očkovací kalendár, ktorý presne definuje stratégiu očkovania v každej krajine, od raného detstva až do vysokého veku jedinca.

Očkovanie hexavakcínou

Záškrt (diftéria) je akútne infekčné ochorenie. Infekčný proces sa prevažne lokalizuje v hrdle, na mandliach, niekedy v nose, občas na koži, a celkom zriedkavo na očnej spojovke. Ide o zápalový proces na slizniciach sprevádzaný tvorbou „pablán“, zdurením lymfatických uzlín, vysokou teplotou. Ochorenie má ťažký priebeh, v priebehu ochorenia sa poškodzujú nervy, ktoré spôsobia ochrnutie hlasiviek a prehĺtacích svalov. Ochorenie máva často komplikovaný priebeh, a to najmä zápalom srdcového svalu, obrnou mäkkého podnebia, iných svalov a poškodením ľadvín. Pred érou očkovania a liečby antibiotikami bolo ochorenie sprevádzané vysokou smrtnosťou. Ochorenie vyvoláva baktéria Corynebacterium diphtheriae

Tetanus - ochorenie sa pri plnom vedomí chorého prejavuje sťahujúcimi kŕčmi žuvacieho svalstva (tzv. trizmus), šijového svalstva a neskôr celého trupu. V ďalšom priebehu u chorého dochádza ku generalizácii kŕčov po rôznych vonkajších podnetoch. Ochorenie vyvoláva jed, ktorý produkuje baktéria Clostridium tetani. Do organizmu sa dostáva po poranení kože. Ochorenia prebiehajú ťažko a približne 50% chorých umiera.

Čierny kašeľ je akútne ochorenie detí a adolescentov. Prejavuje sa typickým záchvatovitým kašľom trvajúcim aj 6 týždňov a dlhodobou rekonvalescenciou. Ochorenie bývalo v minulosti často sprevádzané mnohými komplikáciami, ako krvácaním do viečok, zápalom pľúc, zápalmi stredného ucha, ale aj zápalom mozgu. Pôvodcom nákazy je bacil zvaný Bordetella pertussis, ktorý produkuje toxíny. 

Žltačka typu B je zápalové degeneratívne ochorenie pečene vyvolané vírusom. Priebeh ochorenia býva ťažší, dlhší ako napr. u žltačky typu A. V klinickom obraze dominujú hnačky, príznaky chrípkové, kĺbové, kožné a nervové, ktoré prevládajú nad príznakmi zo zažívacieho traktu. Ochorenie veľmi často prechádza do chronickej formy a to v podobe cirhózy a rakoviny pečene.

Hemofilové infekcie  vyvolávajú najčastejšie infekcie horných a dolných dýchacích ciest, prínosových dutín a stredného ucha, avšak tzv. opuzdrené baktérie Haemophilus influenzae spôsobujú ťažké infekcie, ako zápal hlasiviek, hrtanovej príchlopky, zápaly mozgových blán, sepsy, zápal kĺbov a iné. 

Detská obrna je akútne infekčné ochorenie, ktoré pri typickom priebehu vyvoláva chabé obrny kostrového svalstva, najčastejšie dolných končatín. Počas rekonvalescencie sa môžu niektoré paralýzy zlepšiť. Ale paralýzy, ktoré pretrvávajú viac ako 60 dní ostávajú s vysokou pravdepodobnosťou trvalé.

Očkovanie proti pneumokokom

Pneumokok (Streptococcus pneumoniae) je najčastejšou príčinou závažných infekcií a aj úmrtí na infekciu u detí v prvých rokoch života. Baktéria pneumokoka spôsobuje život ohrozujúce infekcie ako hnisavý zápal mozgových blán, celkovú otravu krvi a závažné ochorenia ako sú zápaly pľúc a  hnisavé zápaly stredného ucha. Proti pneumokokom sa deti plošne očkujú od roku 2009. Dovtedy toto očkovanie nebolo plne hradené poisťovňami a očkované boli len deti s poruchami imunity a na žiadosť rodičov.

Pneumokok môže zanechať na chorom vážne trvalé následky. Najzávažnejšie je nervové poškodenie s porušeným vývojom dieťaťa a poškodenie zmyslových orgánov. Pneumokoky sú zároveň najčastejšou príčinou množstva bežných bakteriálnych infekcií. Pneumokokové ochorenia sú čím ďalej, tým ťažšie liečiteľné antibiotikami, pretože baktérie sa proti nim stávajú odolné.

Očkovanie proti osýpkam, príušniciam, ružienke – MMR vakcína

Osýpky, po latinsky nazvané morbilli, sú vírusové ochorenie, ktoré sa prejavuje malými vyrážkami po celom tele. Medzi ďalšie príznaky nákazy patrí horúčka, nádcha, kašeľ a dieťa má uplakaný výraz tváre. Asi 1 z 10 detí s osýpkami dostane zápal stredného ucha a 1 z 20 zápal pľúc. Jedno z 1000 detí s osýpkami prekoná zápal mozgu a približne rovnaký počet na toto ochorenie zomrie. Zatiaľ čo na Slovensku sa osýpky vďaka očkovaniu nevyskytujú, vo svete ešte aj v dnešnej dobe na ne zomiera každoročne viac ako pol milióna detí do veku do 5 rokov. U tehotných žien môžu osýpky ohroziť plod alebo vyvolať predčasný pôrod. Osýpky sa šíria vzdušnou cestou dychom, kašľom a kýchaním. Sú také nákazlivé, že prakticky každé dieťa, ktoré nemá imunitu proti osýpkam, pri kontakte s nakazeným ochorie.

Príušnice, po latinsky nazvané mumps alebo aj parotitída, je ochorenie taktiež spôsobované vírusom. Najznámejším prejavom je zápal slinných žliaz. Chorému opuchnú líca, príušná sánková oblasť a časť krku. Opuch trvá zvyčajne týždeň. Je spojený s horúčkou a s bolesťami hlavy. Zvyčajne máva mierny priebeh, ale u jedného z 10 detí má za následok zápal mozgových blán a môže spôsobiť aj zápal podžalúdkovej žľazy a pohlavných žliaz u chlapcov. Zriedkavo sa vyskytne aj zápal mozgu. Následkom mumpsu môže byť hluchota. Na ochorenie zomiera asi 1 z 10 000 chorých detí.

Ružienka, cudzím slovom rubeola, je mierne ochorenie, ktoré opäť spôsobuje vírus. Príznakom je o málo zvýšená teplota, vyrážky na tvári a krku, zdurenie lymfatických uzlín v zadnej časti krku. Ružienka sa šíri vzduchom, vydychovaním, kýchaním a kašľom od chorých osôb. Samotné ochorenie nie je závažné, predstavuje však veľké nebezpečenstvo pre tehotné ženy a ich nenarodené deti. Ak dostane žena ružienku v skorom období tehotenstva, tak je až 80% pravdepodobnosť, že jej dieťa sa narodí slepé alebo hluché, s poškodením mozgu, s vrodenou srdcovou chybou, alebo že bude duševne postihnuté. Následkom ochorenia počas tehotenstva môže dôjsť aj k potrateniu plodu.