0915 089 900
... alebo čo robiť prvé dni po narodení bábätka
Na
Keď budete mať v rukách rodný list, ihneď dieťatko
V detskej ambulancii si povieme o dôležitosti
Ak nemôže byť bábätko dojčené materským mliekom, skôr ako začnete riešiť všetky otázky s podávaním
Zdravým bábätkám do 4 mesiacov nie je potrebné dávať iné tekutiny, ani čaj, ani dojčenskú vodu.
Pri
Vhodné je novorodenca
Spávať má bábätko vo svojej
Odporúčame si zabezpečiť
Optimálna
Pupok dieťaťa 1x denne ošetriť
... alebo ako správne znižovať teplotu
Horúčka sama o sebe nie je chorobou, je len príznakom ochorenia. Môže mať rôzne príčiny. Patrí k prirodzeným obranným mechanizmom tela, má v boji s infekciou veľký význam, a preto sa jej netreba za každú cenu a hneď od nástupu brániť. Napríklad pri vírusových infekciách je zvyčajne jediným obranným prostriedkom organizmu. Pri zvýšenej teplote sa choroboplodné zárodky nemôžu dobre množiť a vyššia teplota zároveň podporuje prekrvenie orgánov a tkanív, čím umožňuje telu prenášať obranné bunky k zápalovému ložisku. Horúčka dôkazom toho, že organizmus bojuje s infekciou, mobilizuje svoj imunitný systém.
Za najlepší spôsob merania teploty u detí do dvoch rokov je meranie v konečníku, kedy od nameranej hodnoty odpočítame 0,5 °C. U starších detí meriame teplotu pod pazuchou, alebo bezkontaktným teplomerom. Horúčka, ktorú treba "riešiť", znamená telesná teplota nad 38,5°C.
Ak je teplota v podpazuší
Vždy venujte pozornosť príbalovému letáku, ak si nie ste istý účinnou látkou a dávkou lieku, kontaktujte nás.
Dávkujeme vždy podľa hmotnosti, nie podľa veku dieťatka! Dávkovanie treba dodržiavať!
Liek podávame v intervale 6-8 hodín. Ak po podaní lieku horúčka ustúpi, dieťa má teplotu do 38 °C, ďalší liek nepodávame.
Ak sa niekedy stane, že horúčka po podaní lieku klesne, ale znova stúpa nad 38°C skôr ako o 6 hodín, vtedy podáme liek s inou účinnou látkou. Nikdy nie ten istý liek, mohli by sme dieťa predávkovať! Veľmi starostlivo sa informujte o druhu účinnej látky, aby ste nepodali liek s rovnakou účinnou látkou 2xpo sebe.
Bez porady s lekárom nepodávajte lieky proti horúčke dlhšie ako 3 dni.
Ibuprofén nepodávať bábätku do 6kg (cca 3mesiace)!
Okrem použitia liekov môžete na zníženie horúčky použiť aj fyzikálne metódy - zábaly, krátke sprchovanie vlažnou vodou alebo kúpeľ a omývanie tela hubkou, kedy do vaničky napustite 5cm mierne teplej vody s teplotou 32-37°C, dieťa posadíte do vody a 10 minút omývajte čistou hubkou trup a končatiny. Zároveň stále nezabúdajte na podávanie dostatočného množstva tekutín.
... základom je vrstvenie oblečenia
Nedostatočná schopnosť termoregulácie neznamená len, že dieťaťu bude rýchlo zima. Novorodenci naviac nemajú úplne vyvinutú termoreguláciu a tak im nielenže rýchlejšie ostane zima, ale sa aj rýchlejšie spotia. A to si treba uvedomiť, pretože sú mamičky, ktoré dbajú iba na prvú časť tohto faktu a teda, že deti sa rýchlejšie podchladia a tak sú schopné ich pri čo i len trochu nižších teplotách prehnane naobliekať a ešte aj poprikrývať viacerými teplými dekami. To rozhodne nerobte, aby ste nenarazili na opačný problém, že sa vaše dieťa bude príliš potiť.
Ak za zimnými radovánkami cestujete, nezabudnite dieťa v teplom aute povyzliekať. Malé deti si vyzlečte ešte pred umiestnením do autosedačky. Auto si naštartujte a vyhrejte zopár minút predtým, ako vyrazíte.
PRAVIDLO PRI OBLIEKANÍ MALÝCH DETÍ = DAŤ O JEDNU VRSTVU VIAC, AKO NÁM DOSPELÝM.
... pomôžte mi zmierniť toto náročné obdobie
Môže sa to začať nepokojnými nocami, mrzutosťou či plačom vášho dieťatka. Slintanie, obhrýzanie všetkých hračiek či päste v ústach, to všetko sú indície jedného z dôležitých medzníkov v živote každého rodiča. Dieťatku sa začínajú prerezávať zuby. Toto obdobie je typické najmä pre 4. až 6. mesiac veku bábätka. Niekedy sa však stáva, že ešte aj ročné batoľa má stále bezzubý úsmev. Nejde o neobvyklý jav alebo chorobu, pre ktorú by mal rodič spozornieť.
Každé dieťa je individuálne, a preto aj čas, kedy sa ďasno zabelie, je rôzny. Obvykle sa ako prvé prerezávajú dolné stredné rezáky, neskôr horné stredné a potom aj bočné. Úplný mliečny chrup má 20 zubov a mali by narásť do troch rokov veku dieťaťa.
Prvé príznaky, že sa prerezávajú zuby okrem slintania, obhrýzania hračiek, cmúľania prstov či pästí a mrzutosti patrí jemný hrbolček, ktorý sa objaví na ďasne. Môže sa stať, že pri rýchlom prerezávaní sa na ďasne objaví malá modrinka alebo podliatina, ktorá je bolestivá. Vzniká kvôli tomu, že okolo zubu, ktorý sa tlačí von, sa nahromadí malé množstvo krvi. Niekedy môže prerezávanie zúbkov sprevádzať aj mierne zvýšená teplota. Ak je však veľmi vysoká a pretrváva, určite so zubami nesúvisí. Oveľa častejšia je zmena nálady vášho drobčeka. Zub sa totiž v ďasne začne hýbať a tlačí sa smerom von.
Ak je bolesť veľmi intenzívna, môže sa použiť aj liek proti bolesti vo forme čapíku. Skôr môžete použiť lokálne prípravky, teda rôzne roztoky či gély, ktoré utlmia bolesť, ďasno mierne znecitlivia a dieťatku sa uľaví. Užitočným pomocníkom sú aj špeciálne hryzátka, ktoré sú naplnené tekutinou a dajú sa vložiť do chladničky. Chlad dokáže tiež mierne znecitliviť ďasno a dieťa si na okamih od bolesti vydýchne. Niektoré hryzátka slúžia vďaka rôznym drážkami aj ako masážna pomôcka, dieťa si tak môže citlivé miesto „poškrabať“ a pomasírovať. Pri používaní rôznych pomôcok, hryzadiel a hračiek by ste mali byť opatrní. Deti, ktorým sa prerezávajú zúbky sú totiž na ochorenia oveľa náchylnejšie. „V tomto období sú detičky mierne imunitne oslabené a preto ich môžu vírusové ochorenia, akými sú napríklad afty, jednoduchšie napadnúť,, preto dbajte na hygienu týchto pomôcok.
Mliečne zuby sú dôležitým miestom, kde bude umiestnený dospelý chrup. Mliečne zuby podporujú rozvoj reči a vývoj čeľuste a tváre. Ak sa pokazené mliečne zuby neliečia, môže dôjsť k ich zápalu a môže sa poškodiť okolitá kosť ako aj dospelý zub pod ňou. Ak dôjde ku strate mliečneho zuba príliš skoro z dôvodu zubného kazu, môžu sa pozície pre trvalé zuby posunúť. To vedie k nerovnostiam zubov, ktoré neskôr môžu vyžadovať zubný strojček. Je dôležité, aby ste robili všetko, čo je vo vašich silách pre komplexnú starostlivosť o ústne zdravie vášho dieťaťa. A to hneď od úplného začiatku.
Čistite každý mliečny zub aspoň raz denne s navlhčenou detskou zubnou kefkou. Položte si dieťa do lona chrbtom k vám tak, aby hlavy odpočívala oproti vašej hrudi. Keď už bude vaše dieťa väčšie, stojte za ním a zakloňte mu hlavu dozadu. Čistite dieťaťu zuby malými krúživými pohybmi a uistite sa, že očistíte všetky povrchy. Používanie zubnej pasty je v tomto veku dobrovoľné, ale ak sa pre ňu rozhodnete, používajte len kvapku detskej zubnej pasty s nízkym obsahom fluoridu a s príjemnou chuťou. Povzbuďte deti k tomu, aby po čistení pastu vypľúvali. Vyplachovanie úst však nie je potrebné, aby sa nevymyl fluorid.
Najneskôr od druhého roku čistite deťom mliečne zuby dvakrát denne, najmenej 2 minúty: raz po raňajkách a raz pred spaním. Použite zubnú pastu s nízkym obsahom fluoridu a v množstve maximálne vo veľkosti hrášku.
Venujte pozornosť momentu, keď vypadne prvý rozkývaný mliečny zub a uvoľní tak miesto pre trvalý zub. To sa zvyčajne stane vo veku 6 rokov dieťaťa. Keďže trvá takmer tri roky, pokiaľ úplne stvrdne zubná sklovina na trvalých zuboch, zuby sú obzvlášť náchylné na zubné kazy. Dôkladná a jemná ústna hygiena počas tohto obdobia je preto veľmi dôležitá. Je to tiež čas začať používať špeciálnu zubnú pastu s vyšším obsahom fluoridu.