0915 089 900
chladivé náplaste
Ibalgin, Nurofen, Brufen, MIG, Paralen, Panadol - tabletky, sirup, alebo čapíky
Teplomer
Panthenol na slnkom podráždenú kožu, balzam na pery
Flector EP gél
šetriaca diéta, tekutiny po glgoch, postupne navyšovať množstvo tekutín
nevoľnosť pri cestovaní - Kinedryl, lízatka TravelPop
Probiotiká - napr. Biopron, Biogaia, Probiofix, Lactobacily - preventívne pred cestovateľskými hnačkami ( vhodné užívať ich už 1-2 týždne pred cestovaním), akútne pri hnačke alebo vracaní
Smecta alebo Tasectan - pri riedkych stoliciach na zahustenie stolice
Rehydratačný roztok - napr. Kulíšek, Enhydrol, Fluidex- na prípravu roztoku, ktorý nahradí straty vody, minerálov a energie pri vracaní a hnačke
Betadine roztok alebo Dettol - slúži na dezinfekciu a vyčistenie rany
náplaste, elastický obväz
octanová masť - slúžia na stiahnutie opuchu
Ialugen plus krém - urýchľuje hojenie rany, prípadne zapareniny
repelent
Fenistil gél na kožu pri poštípaní
Antihistaminiká - prediskutujete s nami, tieto lieky sú len na lekársky predpis
Ocuflash - na zápaly spojiviek, príp. Ophthalmo - septonex - na dezinfekciu
Burow kvapky, Otipax - pôsobia protizápalovo, proti bolesti
Nasivin, Olynth, Otrivin, Muconasal plus, Sterimar baby, roztoky s morskou soľou
Stoptussin - na suchý dráždivý kašeľ
Prospan, Hedelix - na vlhký kašeľ
Tantum Verde - pri bolesti hrdla
Ak sa chcete poradiť o nutnosti a používaní týchto liekov, neváhajte nás kontaktovať telefonicky, mailom či cez sociálne siete.
Hygiena ušiek je u detí takisto veľmi dôležitá, no treba to vedieť robiť správne. Ušný maz, ktorý je produkovaný mazovými žľazami viaže nečistoty a odumreté bunky, čím chráni citlivú kožu vo zvukovode a zabraňuje vzniku infekcie. Tenká vrsta ušného mazu je žiadúca, pretože chráni ušný bubienok pred vonkajšími vplyvmi. Pokiaľ nielen pri čistení ucha, ale trebárs pri poranení alebo uhryznutí hmyzom dôjde k porušeniu kože, vytvorí sa vhodné prostredie pre choroboplodné zárodky a vzniká zápal.
Pri normálnej produkcii ušného mazu stačí ušká čistiť 1x týždenne. Vatové tyčinky na čistenie uší nie sú vhdoné, pretože môžu ušný maz zalačiť hlbšie do ucha, kde sa potom hromadí a vytvára tzv. mazovú zátku. Mazová zátka môže následne spôsobovať ťažkosti v zmysle nedoslýchavosti, bolesti ucha, hlavy, dokonca aj závrate. Ak sa mazovej zátky nezbavíme, môže sa rozvinúť zápal.
Na odstránenie ušného mazu existuje viacero voľno predajných prípravkov na čistenie vonkajšieho zvukovodu. Sú to rôzne kvapky alebo spreje na báze olejov, ktoré dokážu rozpustiť maz, napr. Otic solution. Vhodný je aj roztok s morskou soľou, Aliamare.
Ak si neviete poradiť doma, Vaše dieťa horšie počuje alebo má bolesti uší, určite nás kontaktujte a my ušká bezbolestne vyšetríme otoskopom a zvážime prípadnú liečbu, či odborné vyšetrenie v ORL ambulancii.
Imunita detského organizmu je v prvých rokoch krehká, vyvíja sa. Prvé mesiace je dieťatko čiastočne chránené materským mliekom, neskôr zohráva vo vývine imunity povinné aj nepovinné očkovanie.
Je správne imunitu detí posilňovať, najmä keď sú zaradené do kolektívu materských škôlok. Pretože vtedy sa deti stretávajú s istým rizikom stresu, počiatočným možným nekomfortom v zmysle obmedzenia domácich zaužívaných stereotypov, novým prostredím, ktoré zahŕňa aj nové mikróby. Je preto prirodzené, že s nástupom do škôlky sa zvyšuje aj neželaná chorobnosť detí.
psychická pohoda a predchádzanie stresu
dostatočný príjem tekutín, obmedziť sladené nápoje
racionálna životospráva, čo zahŕňa dostatok spánku, pestrá strava s dostatkom minerálov, vitamínov, stopových prvkov
dostatočná pohybová aktivita najmä vo voľnej prírode
primerané oblečenie (vhodné vrstvenie)
otužovanie sa
odstránenie rizikových faktorov oslabovania imunity - roztoče, plesne, prach
vylúčiť aj pasívne fajčenie v domácnosti
užívanie vitamínu D nielen v zimnom období
imunomodulačná liečba - existuje viacerovo prípravkov, ktoré upravujú a posilňujú imunitný systém detí, o ich vhodnosti a možnostiach nás neváhajte kontaktovať, niektoré sú viazané na lekársky predpis.